Umów się na wizytę: 539 334 400

Profilaktyka dziecięca Toggle

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zęby mleczne mają słabszą budowę w porównaniu z zębami stałymi, dlatego są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Co więcej, wszelkie zmiany chorobowe w przypadku mleczaków rozprzestrzeniają się błyskawicznie, często ogarniając wyrzynające się zęby stałe. Zła kondycja mleczaków wpływa negatywnie na rozwój zgryzu, zaburza funkcje mowy i żucia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, dzięki której można oszczędzić dziecku stresu związanego z inwazyjnym leczeniem, a sobie – niepotrzebnych wydatków. Zabiegi profilaktyczne takie jak fluoryzacja czy lakowanie są bezpieczne i całkowicie bezbolesne.

 

Fluoryzacja zębów (lakierowanie)

O fluorze krąży wiele mitów, przez co niektórzy rodzice obawiają się jego stosowania. Tymczasem wszystko zależy od dawki i sposobu aplikacji. Podczas fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym zapewniamy Małemu Pacjentowi pełne bezpieczeństwo i gwarantujemy, że pokrycie ząbków cienką warstwą preparatu ze związkiem fluoru, zapewni uśmiechowi dziecka same korzyści! Jak to działa?

Na gumową nakładkę aplikujemy preparat w postaci pianki o owocowym smaku i zapachu. Następnie przykładamy nakładkę do ząbków. Wystarczy kilkanaście sekund i… gotowe! Ząbki dziecka są odtąd pokryte ochronną warstwą fluoru, który wzmacnia i chroni szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów, produkowanych przez bakterie płytki nazębnej.

Lakierowanie mleczaków jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych Pacjentów, którzy dopiero uczą się jak zachować dokładną, prawidłową higienę jamy ustnej. 

 

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie mleczaków zmniejsza nawet o 80% ryzyko pojawienia się ubytków!

Budowa uśmiechu nie sprzyja dokładnemu oczyszczaniu. Szczoteczką trudno dosięgnąć do powierzchni międzyzębowych, wymieść zalegające resztki pokarmowe z bruzd i szczelin. Do stosowania nitki stomatologicznej trudno zachęcić dorosłych, a co dopiero dzieci! Nie ukrywajmy też, że to właśnie najmłodsi najczęściej i najchętniej sięgają po niezdrowe dla uśmiechu, ale jakże pyszne, słodkości! Dlatego, by uchronić zęby pociechy przed próchnicą, tak istotne jest lakowanie mleczaków – warto je wykonać tuż po wyrznięciu się całej powierzchni żującej. 

Przebieg lakowania ząbków:

  • Laserem diagnostycznym sprawdzamy obecny stan uśmiechu – to czego nie dostrzeże ludzkie oko, nie umknie oku precyzyjnego sprzętu. Dzięki laserowi możemy wykryć próchnicę w bardzo wczesnym stadium rozwoju, niewidocznym gołym okiem i zastosować bezinwazyjne leczenie.
  • Jeśli ząbki są zdrowe, przed nałożeniem laku dokładnie oczyszczamy ich powierzchnię.
  • Nakładamy lak, by stworzył szczelną barierę ochronną przed zewnętrznymi czynnikami próchnicotwórczymi (takimi jak np. cukier).
  • Naświetlamy ząbki przez kilkadziesiąt sekund, co utwardza i utrwala lak.

Lakowanie to zabieg bezbolesny i skuteczny.

 

Jak zadbać o uśmiech dziecka?

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób dbać o zdrowy uśmiech swojego dziecka? Nie wiesz, który z zabiegów profilaktycznych wybrać? Jeśli Twoja pociecha jeszcze nigdy nie miała styczności z dentystą, zaplanuj wizytę adaptacyjną w gabinecie stomatologicznym. Mały Pacjent oswoi się z nowym otoczeniem, a my, jeśli dziecko wyrazi chęć współpracy (nie działamy na siłę!), sprawdzimy stan jego uśmiechu. Zarekomendujemy Ci najlepsze rozwiązania, doradzimy jak na co dzień dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Zapraszamy także na konsultacje z laserowym badaniem próchnicy.

Zaplanuj wizytę:  539 334 400.

play button tray arrow

Invisalign

na zęby Niewidoczne aparaty na zęby. Dzięki Invisalign posiadanie wymarzonego uśmiechu nie jest już problemem. czytaj więcej

logo mediraty